مطالعه‌ای جدید در دانشگاه هاروارد اثبات کرده است که نوشیدن سه فنجان قهوه (حتی بدون کافئین) در روز می‌تواند به افزایش طول عمر کمک کند.

مطالبی که در ادامه برایتان آورده‌ایم جدیدترین گزارش درمورد فواید این نوشیدنی بر سلامت انسان است و نشان می‌دهد که قهوه یک اکسیر جادویی برای مقابله با هر نوع بیماری است. از دیابت نوع۲ گرفته تا بیماری پارکینسون. اما آیا واقعاً این چنین است؟

اثبات اینکه قهوه برای سلامتی مفید است کار آسانی نیست، زیرا با توجه به مطالعات دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد، قهوه حاوی صدها نوع ترکیبات گوناگون است که برخی از آن‌ها برای سلامتی انسان مفید و برخی دیگر مضر هستند. این پیچیدگی ناشی از شکست مطالعات دانشمندان پیرامون قهوه در گذشته است. خبر خوب این است که اعتیاد به قهوه (صرف نظر از جنبه‌ی مالی) ضرری برای شما ندارد.

-قهوه-1 آیا قهوه واقعاً مفید است؟

طبق نتایج منتشر شده از مطالعه‌ای که در کشور کره انجام شد، نوشیدن ۳ تا ۵ فنجان قهوه در روز (که مصرف متوسط قهوه به حساب می‌آید) با ساخت کلسیم کمتر در شریان‌ها مرتبط است. اما خبرهایی مبنی بر اینکه قهوه از حملات  قلبی جلوگیری می‌کند به طور کل اشتباه است، زیرا این تحقیق چنین مزیتی را برای قهوه نشان نمی‌دهد. مطالعه‌ی جدید دانشگاه هارواد نشان می‌دهد که مصرف متوسط قهوه خطر مرگ زودرس ناشی از بیماری قلبی را کاهش می‌هد. اما برخی مطالعات دیگر قهوه را با عوامل خطرساز مانند فشار خون و کلسترول بالا مرتبط می‌دانند، بنابراین تحقیقات بیشتری در این زمینه باید انجام شود.

مرگ و میر

طبق مطالعه‌ای که در دانشکده بهداشت دانشگاه هاروارد انجام شد، نوشیدن تا شش فنجان قهوه در روز بدون ضرر است و خطر مرگ به هر علت خاص مانند سرطان یا بیماری قلبی را افزایش نمی‌دهد، اما بیانگر بی‌ضرر بودن مصرف بیش از حد قهوه نیست.

-قهوه-3 آیا قهوه واقعاً مفید است؟

دیابت نوع۲

انجمن دیابت امریکا اعلام کرد که نوشیدن ۶ فنجان قهوه در روز می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع۲ را تا ۳۳ درصد کاهش دهد، و مطالعه‌ی دانشگاه هاروارد نیز این گفته را تایید می‌کند. با این حال، این ارتباط هنوز نامشخص است. مطالعات نشان می‌دهد که این نتایج برای قهوه‌ی کافئین دار و قهوه‌ی بدون کافئین تقریبا یکسان است و مدعی است که عنصر دیگری غیر از کافئین مسئول این امر است. برخی مطالعات نیز نشان می‌دهند که افراد مبتلا به دیابت و افرادی که می‌خواهند سطح قند خون خود را کنترل کنند، بهتر است از قهوه بدون کافئین استفاده کنند.

بیماری پارکینسون، آلزایمر و  ام اس

مطالعات زیادی مصرف زیاد قهوه را با کاهش قابل توجه خطر ابتلا به بیماری های زوال سلول های مغزی از جمله پارکینسون، آلزایمر، و ام اس مرتبط دانسته اند. اما محققان معتقد هستند که این یافته ها مبارزه قهوه با این امراض را اثبات نمیکنند و ممکن است عوامل دیگری در این امر دخیل باشند. بازهم تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا پزشکان بتوانند توصیه کنند که نوشیدن قهوه خطر ابتلا به این امراض را کاهش می‌دهد.

-قهوه-13 آیا قهوه واقعاً مفید است؟

انواع قهوه

به گزارش دانشکده‌ بهداشت عمومی هاروارد، قهوه حاوی پروتئینی به نام کفستول است که سطح کلسترول را تحریک می‌کند. اگر قهوه به روش استفاده از کاغذهای فیلتر درست شود کفستول آن خارج می‌شود، اما با روش‌های دیگر مانند اسپرسو ساز یا قهوه جوش کفستول در قهوه باقی می‌ماند. متخصصان معتقدند کسانی که نگران سطح کلسترول خود هستند باید قهوه‌ی فیلتر شده مصرف کنند.

خواب

اینکه قهوه خواب را مختل می‌کند یک افسانه نیست و حقیقت دارد. مطالعات نشان می‌دهد برای داشتن خوابی راحت و آسوده در شب، به مدت حداقل ۶ ساعت قبل از خواب از خوردن قهوه پرهیز کنید.

-قهوه-123 آیا قهوه واقعاً مفید است؟

دیگر خطرات قهوه بر روی سلامتی

برخی مطالعات نشان می‌دهد افرادی که مقدار زیادی قهوه می‌نوشند تمایل کمتری به انجام ورزش دارند. خصوصاً به زنان باردار توصیه می‌شود که مصرف قهوه را به یک فنجان در روز کاهش دهند. تاثیر قهوه بر روی زنان باردار نامشخص است، اما مطالعات چنین ادعا می‌کنند که کافئین از طریق جفت عبور می‌کند و توسط جنین جذب می‌شود.

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید