به «مناظره بزرگ» خوش آمدید. ما در اینجا بحث برانگیزترین موضوعات مرتبط با تغذیه زمان خود را بررسی می‌کنیم. هدف ما این نیست که به شما بگوییم چگونه فکر کنید یا چگونه عمل کنید، بلکه قصد داریم دو نگاه متفاوت از موضوعی مشابه را ارائه دهیم، مثلا «آیا قهوه برای سلامتی مفید است یا نه؟» و یا «آیا صبحانه مهمترین وعده غذایی روزانه به حساب می آید؟یا نه؟». ما به این پرسش ها و پرسش های مشابه پاسخ می دهیم اما دست آخر تصمیم و نتیجه گیری با خود شماست!

آیا صبحانه، پایه و اساس یک رژیم سالم است؟ یا یک وعده غذای اختیاری است؟ از گذشته‌های دور تا کنون، گفته شده است که صبحانه مهمترین وعده غذایی روزانه است. یک صبحانه خوب، سرعت سوخت و ساز بدنتان را بالا می برد! صبحانه قدرت یادگیری را افزایش می دهد! صبحانه شاه کلید کاهش وزن است! صبحانه را مثل شاه، نهار را مثل شاهزاده و شام را مثل گدا بخورید؛ و امثال این حرف ها!! اما… آیا ممکن است هیچ یک از این گفته‌ها درست نباشد؟!؟!

یافته‌های اخیر خلاف این گفته‌ها را اثبات می‌کند، ولی بدین معنا نیست که صبحانه بد است؛ شاید فقط به این معناست که صبحانه خوب است و هیچ جادوی خاصی ندارد.

بر اساس تفکر سنتی، حذف وعده صبحانه به این دلیل که افراد ناشتا هستند، باعث می‌شود در ادامه روز پرخوری کنند یا تنقلات و غذاهایی را بخورند که برای سلامتی‌شان مضر است. تحقیقات بسیاری از این طرز فکر حمایت می‌کنند، ولی مطالعات زیادی هم خلاف این طرز فکر را ثابت کرده‌اند.-صبحانه-1 آیا واقعا صبحانه مهمترین وعده غذایی روزانه است؟

 

صبحانه و کاهش وزن

برای مثال مطالعه‌ای نشان می‌دهد، افرادی که وعده صبحانه را حذف کرده‌اند، در انتهای روز مواد غذایی کمتری مصرف کرده‌اند. در مطالعه دیگری که توسط محققان دانشگاه آلاباما در بیرمینگام انجام شد، افرادی به طور تصادفی انتخاب شدند تا صبحانه بخورند و تعدادی دیگر هم انتخاب شدند تا صبحانه را از وعده های غذایی شان حذف کنند. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که بین این دو گروه هیچ تفاوتی ایجاد نگردید و ۱۶ هفته بعد، نتایج تحقیق غیرقابل تمایز و تقریبا مشابه بود. یا به زبانی دیگر، حذف صبحانه باعث چاقی هیچ کس نشد و خوردن صبحانه هم کسی را لاغر نکرد!. امیلی دراندهار سرپرست محققان این پژوهش در پایان چنین اعلام کرد: «صبحانه هم یک وعده غذایی مانند وعده‌های دیگر است»

 

صبحانه و سوخت و ساز

صبحانه وعده‌ای مانند وعده‌های دیگر است؟ اگر مقاله‌های مجلات سلامت را خوانده باشید، دانستن این مطلب که صبحانه متابولیسم یا سوخت و ساز بدن را افزایش نمی‌دهد شما را متعجب خواهد کرد. بر اساس مطالعه دانشگاه بث، این ادعا صحت دارد! یعنی می‌توان گفت تقریبا صحت دارد!

با زیر نظر گرفتن ۳۳ نفر به مدت ۶ هفته _در قالب دو گروه که گروه اول اجازه خوردن صبحانه داشتند و گروه دوم از خوردن صبحانه منع شده بودند_ محققان دریافتند که میزان متابولیسم، سطح کلسترول و قند خون در هر دو گروه تقریباً بدون تغییر بود. به گزارش نیویورک تایمز: « اگر افراد صبحانه بخورند یا آن را حذف کنند، هیچ تاثیری بر وضعیت‌شان ندارد

البته تفاوت مهمی هم اینجا وجود داشت. کسانی که صبحانه می‌خوردند نسبت به افرادی که صبحانه را حذف کرده بودند در فعالیت بدنی روزانه ۵۰۰ کالری بیشتر سوزاندند. به عبارتی دیگر، آنها ۵۰۰ کالری هم بیشتر خورده بودند.-صبحانه-2 آیا واقعا صبحانه مهمترین وعده غذایی روزانه است؟

 

صبحانه و قدرت مغز

تفکر دیگری وجود دارد که می‌گوید صبحانه قدرت مغز را افزایش می‌دهد، اما ارزیابی این ادعا آنقدرها هم که به نظر می‌رسد ساده نیست. اکثر مطالعات انجام شده در مورد رابطه بین صبحانه و قدرت یادگیری بر روی کودکان و نوجوانان تمرکز داشته‌اند. اما این یافته‌ها در مورد بزرگسالان چگونه است؟

به گزارش نیویورک تایمز، «باید این را هم در نظر بگیرید که اکثر پژوهش‌ها بر روی تاثیر صبحانه‌ای که کودکان در مدرسه می‌خورند، تاکید داشته‌اند» برخی از کودکان در خانه چیز زیادی برای خوردن ندارند، در نتیجه کودکانی که از تغذیه خوبی برخوردارند ممکن است نسبت به کودکانی که گرسنه هستند، عملکرد بهتری داشته باشند. اما این گفته لزوماً در مورد بزرگسالان هم نتیجه مشابهی ندارد. به عنوان مثال نمی‌توان گفت که اگر بزرگسالان قبل از شروع کار یک نان برنجی بخورند، کارشان را بهتر انجام می‌دهند.

قضیه پیچیده‌تر از این حرف‌ها است. به نقل از مجله سلامت زنان، اغلب مطالعات نسبتاً کوتاه مدت هستند _ حتی ۱۶ هفته هم آنقدرها زمان زیادی نیست _ و این مطالعات، غذایی را که افراد می‌خورند به حساب نمی‌آورند. پیتزای سرد، صبحانه محسوب می‌شود، حریره جو و یک عدد موز هم یک نوع صبحانه است.-صبحانه-4 آیا واقعا صبحانه مهمترین وعده غذایی روزانه است؟

 

حذف صبحانه، بیماری قلبی و دیابت نوع دو

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳، نشان داد مردانی که صبحانه می‌خورند نسبت به آنهایی که وعده صبحانه را حذف می‌کنند، کمتر مبتلا به بیماری کرونر قلبی می‌شوند. اما همانطور که کارل اشاره کرد، بروز این بیماری به این دلیل نیست که مردها صبحانه می‌خورند یا نه. مطالعه دیگری نشان داد زنانی که صبحانه نمی‌خورند ۲۰ درصد بیشتر از آن‌هایی که صبحانه می‌خورند در معرض دیابت نوع دو هستند. اما بازهم، این مطالعه قابل استناد نیست. ولی این نکته قابل قبول است که صبحانه منظم می‌تواند فوایدی هم داشته باشد و حداقل سطح انرژی‌تان را افزایش دهد.-صبحانه-9 آیا واقعا صبحانه مهمترین وعده غذایی روزانه است؟

 

صبحانه و رژیم سالم

صبحانه وعده غذایی است که آسان درست می‌شود و کارآیی خوبی هم دارد. بسیاری از غذاهایی که به عنوان صبحانه می‌خوریم مغذی نیستند. اگر به صبحانه خوردن علاقمند هستید سعی کنید غذاهای شیرین و بدون خاصیت مصرف نکنید و صبحانه‌ای سالم با حبوبات آب پز مثل عدس، گندم، تخم مرغ یا حتی میوه داشته باشید.

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید