اوایل این ماه صنعت مواد غذایی یک تحول بزرگ را به خودش دید. شرکت لبنیات «دَنون» (Danone) – همان کمپانی مالک برند دَنِت (Danette) – برندِ « وایت وِیو» (White wave) را به قیمت ده میلیار دلار خرید و به سلطه ی خودش درآورد!! شرکت وایت وِیو که با محصولات لبنی ارگانیکش از جمله برند هاریزون(Horizon) و سیلک (Silk) شناخته می شود، اصولاً برند آنچنان نام آشنایی نیست و فروش و درآمد متوسطی هم دارد. حال سوالی که به ذهن می رسد این است که چرا پس این معامله صورت گرفته و دنون حاضر شده است چنین رقمی را بپردازد؟! جواب این است که این میزان سرمایه گذاری دنون این تفکر را نشان می دهد که آینده متعلق به مواد ارگانیک و طبیعی است! این یعنی دَنون بر روی آینده سرمایه گذاری کرده است…

در حالی که در ۵ سال گذاشته میزان فروش شیر معمولی ۱۳درصد کاهش پیدا کرده، فروش لبنیات ارگانیک هر ساله ۸ درصد افزایش پیدا کرده است! به همین دلیل است که شرکت هایی مانند وایت ویو، لقمه های چربی برای خوردن، شده اند! در این میان مسئله دیگری که پیش می آید این است که آیا این تغییر و تحولات به نفع مشتریان است؟

-گذاری-دنون-در-محصولات-ارگانیک-فودیرو-foodiro-2 آینده در دست مواد غذایی ارگانیک

هم بله و هم نه! می تواند خوب باشد چرا که شرکت های بزرگ می توانند تاثیر بیشتری روی عادات غذایی مصرف کننده داشته باشند و همچنین می توانند مواد غذایی را با قیمت بهتری عرضه کنند. از آن طرف اما در صنعت غذا بازده خوب از طریق پایین آوردن قیمت ها به وسیله استفاده از مواد اولیه ارزان و با کیفیت پایین حاصل می شود که این نکته خوبی نیست.

وقتی کمپانی کلاگز (Kellogg’s) برند کاشی (Kashi) را خرید، ارزش این برند را نابود کرد و بسیاری از هواداران این برند را برای همیشه از دست داد. این اتفاق به این دلیل رخ داد که کلاگز ارزش های اصلی صاحب این برند را رها کرد، چراکه این شرکت برای کاهش هزینه های تولید خود دست به استفاده از مواد اولیه ی اصلاح شده زد.

صرف نظر از این مورد و یا دیگر ادغام هایی که توسط شرکت های بزرگ انجام شده است، به یاد داشته باشید که بهترین انتخاب برای مصرف کنندگانی که به دنبال مواد غذایی سالم هستند این است که خوراکی هایی را بخرند که کمترین تغییرات را دیده باشند.

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید