قهوه برای بسیاری از آدم های قرن بیست و یک، چیزی بیش از یک نوشیدنی روزمزه است. شاید بشه گفت، دلیلی است برای وقت گذراندن کنار هم و یا بهانه ای است برای در گوشه ای نشستن و با خود خلوت کردن. در این میان یکی از برندهای مطرح تولیدکننده قهوه که بین قهوه خورها طرفدارهای پر و پا قرصی هم دارد. قهوه «استارباکس» است.
برای همین امروز سراغ این برند آمدیم و بنا داریم این غول صنعت قهوه را کمی بیشتر به شما معرفی کنیم…

بزرگترین امپراطوری قهوه در دنیا متعلق به شرکت خدمات قهوه‌خانه‌های زنجیره‌ای استارباکس (Starbucks) است. گرچه خواستگاه این شرکت آمریکا است اما جالب است بدانید که آمریکایی ها اساسا وابستگی چندانی به قهوه ندارند.
داستان شکل­ گیری شرکت استارباکس هم مانند مک دونالدز ساده است. امپراطوری استارباکس از یک کافی­ شاپ در سیاتل آمریکا که توسط دو معلم و یک نویسنده اداره می­ شد در سال ۱۹۷۱ شروع شد. کافی ­شاپی که در ابتدا فقط دانه ­های بوداده و مرغوب قهوه را در کنار تجهیزات تهیه قهوه در منزل به فروش می­رساند. کافه ای که اسمش برگرفته از نام یکی از شخصیت­ های رمان معروف “موبیدیک” نوشته “هرمان ملویل” بود  و لوگویش از دریا الهام گرفته بود؛ تصویری از یک پری دریایی با دو دُم که شمایلی از اساطیر یونان است. البته که این لوگو درسال های بعد دست خوش تغییرات ریز و درشتی شده. آقای هاوارد شولتز(Haward SchuLtz) که در سال­ های بعد همه سهام این سه شریک  را خرید، ابتدا در قالب یک همکار و با پیشنهاد فروش نوشیدنی قهوه و اسپرسو در کنار دانه­ های قهوه، کار خود را در استارباکس آغاز کرد. در سال ۱۹۸۷ مالکان استارباکس سهام خود را به شولتز واگذار کردند و بدین وسیله اولین گام در مسیر تحقق آرزوهای بزرگ شولتز برداشته شد. او خیلی سریع با ادغام کافی­ شاپ استارباکس و کافی شاپ زنجیره‌ای خودش به نام «ایل جورناله» اولین شعبه های  استارباکس را در شهرهای شیکاگو در آمریکا و ونکوور در کانادا در همان سال راه انداخت.

-بیشتربدانیم-لوگو-فودیروو-foodiro-02-۰۱ استارباکس؛ امپراطوری دنیای قهوه

بررسی­ ها نشان می دهد که شرکت کافی­ شاپ های زنجیره ای استارباکس در خلال سال های  ۱۹۸۷ تا  ۲۰۰۷ هر روز  دو  شعبه جدید در دنیا تاسیس کرده است!!!! و این رشد به کمک آقای شولتز و فلسفه وی تا آنجا ادامه پیدا کرد که مجموعه کافی شاپ­ های استارباکس در سرتاسر دنیا به ۲۰۷۳۷ شعبه در سال ۲۰۱۴ رسید؛ که تعداد ۱۲۹۳۷ شعبه آن در ایالات متحده، ۱۲۷۳ شعبه در کانادا و ۹۷۱ شعبه در ژاپن راه اندازی شده است. بقیهٔ شعب در کشورهای مختلف از جمله مکزیک، چین، بریتانیا، استرالیا، ایرلند، فرانسه، آلمان، عربستان سعودی، ترکیه، اسپانیا، اتریش، اندونزی، یونان، شیلی، پرو، نیوزلند، مالزی، لبنان وامارات متحده عربی قرار دارند.

واقعیت این است که دلیل اینکه این برند در صنعت قهوه برای خودش تبدیل به تافته ای جدا بافته­ شده است را در اعداد و ارقام  و یا بررسی رشد سالیانه اش نمی توان یافت. صحیح تر آن است که دلیل این برتری را در فلسفه کاری آقای شولتز جستجو کنیم.
آقای شولتز بعد از سفرش به ایتالیا در سال ۱۹۸۳ و دیدن مردمی که با شوق و اشتیاق وقت و پول خود را خرج نشستن در کافه ها می­ کردند متوجه جای خالی این گونه  فضاها و خدمات در آمریکا شد. به گفته خودش دلیل علاقه ­اش به شراکت با مالکان استارباکس، قهوه خوش طعم و یا کافی­ شاپ آن­ها نبود بلکه چیزی بود که او می­ دانست استارباکس می­تواند در آینده ­ای نزدیک به آن تبدیل شود. اما فلسفه شولتز بنا به گفته خودش این بوده است: “کسب­ و کار ما ارتباط انسان ها با یکدیگر و ایجاد فضایی برای تجمع افراد در کنار هم هست. کافی­ شاپ­ های ما سومین محلی است که بعد از خانه و محل کار، افراد برای ارتباط با یکدیگر و گذراندن اوقاتشان در آن وقت و پولشان را خرج می­ کنند.”

وی همیشه تلاش کرده است تا این فلسفه را در فعالیت های گسترده استارباکس حفظ کند تا آنجا که افزودن صبحانه به منوی کافی شاپ های استارباکس را خیلی زود منتفی کرد. چرا؟!؟! چون اعتقاد داشت اتمسفر کافی شاپ های استارباکس نباید با عطر غذا پر شود و حس افراد از فضا باید همان حس نشستن در کافه و  ایجاد ارتباط با دیگران بماند.

از محصولات استارباکس می­توان به: قهوه دم­ کردنی و اسپرسو، چای، انواع نوشیدنی­های داخل بطری، شیرینی، ساندویج های آماده و نوعی میلک شیک اختصاصی استارباکس با نام «فراپاچینو» اشاره کرد. در برخی از شعبه ها بسته­ های صبحانه استارباکس شامل تخم مرغ، همبرگر، شیرینی کره‌ای، ساندویچ اسفناج و پنیر نیز به مشتریان پیشنهاد می‌شود. مهمترین قانون این شرکت در ارائه محصولاتش ثابت بودن قیمت ها در همه شعب استارباکس است.

-بیشتربدانیم-محصولات-فودیروو-foodiro-03- استارباکس؛ امپراطوری دنیای قهوه
از جمله فعالیت های بشردوستانه این شرکت هم می­توان به ایجاد انجمنی برای حمایت از حقوق مزرعه داران قهوه  اشاره کرد. همچنین راه اندازی کمپینی برای ارائه رایگان نوشیدنی های استارباکس به انسان هایی که بضاعت مالی چندانی نداشتند، از دیگر فعالیت های تاثیرگذار آنها می باشد. در این کمپین هر فردی هنگام خرید در صورت تمایل فقط کمی بیشتر پول پرداخت می­کرد و مجموع این پول های کمی بیشتر، تعداد زیادی قهوه رایگان برای افراد با توان مالی کم می­ شد.

در پایان جالب است که شعار این شرکت را برای شما بگویم.
شعار شرکت استارباکس: ” به منظور زنده کردن و پرورش روح بشر، هر فرد-در یک زمان- یک لیوان قهوه برای خودش و یکی هم برای همسایه ­اش .”

-بدانیم-فودیروو-۰۵ استارباکس؛ امپراطوری دنیای قهوه

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید