خب، تصمیم گرفتید لاغر شوید و توی دو سه ماه، ۱۰ کیلویی وزن کم کنید؟! خیلی هم عالی است. خوب است بدانید که به هدف گذاری های این چنینی، هدف پیامدی می‌گوییم. منظور از این عبارت این است که اتفاقی افتاده و هدف گذاری به دنبال مدیریت پیامدهای آن است. مثلا «خلاص شدن از شر چربی‌های شکم» .

تلاش برای رسیدن به چنین اهدافی خیلی هم خوب است، ولی اگر می خواهید به این اهداف دست یابید، باید بر روی فرآیند رسیدن به هدف هم، برنامه ریزی داشته باشید. «اهداف فرآیند» قابل سنجش و ارزیابی هستند و کمک می‌کنند به نتیجه نهایی اهدافتان دست پیدا کنید. هرچه فرآیند دستیابی به هدف بیشتر در وجودتان نهادینه و تبدیل به عادت شود، شانس بیشتری برای دستیابی به اهدافتان خواهید داشت.-وزن-و-رژیم-1 برای کاهش وزن، بر روی نتیجه تمرکز کنیم یا فرآیند؟

ویژگی‌های اهداف فرآیند:

  • اول از همه، باید فرآیند خاصی و مشخصی را برای خودتان تعیین کنید. مثلا به جای اینکه هدفتان «بیشتر خوردن میوه و سبزیجات» باشد، «خوردن روزانه یک عدد موز برای صبحانه» را جایگزین آن کنید.
  • هدفتان باید دست یافتنی باشد. مثلا به جای اینکه هر روز صبح تلاش کنید «۱۵ کیلومتر بدوید» و به خودتان آسیب بزنید، «فقط ۴۵ دقیقه در روزهای یکشنبه سه شنبه، پنج شنبه و جمعه بدوید».
  • اهداف فرآیندتان باید قابل ارزیابی باشد. مثلا به جای «حذف کالری» از برنامه غذایی‌تان، هدفی را تنظیم کنید که «بیشتر از ۱۶۰۰ کالری در روز» نخورید.

باید تمام اهدف فرآیندتان را یادداشت کنید. روزانه به خودتان گزارش بدهید تا متوجه شوید در طول زمان چقدر خوب عمل کردید و آیا به هدف تعریف شده خود، رسیدید یا نه. موفقیت در رسیدن به اهداف فرآیند تشویقتان می‌کند تا کارتان را ادامه بدهید و به موفقیت بلندمدتی برسید.

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید