اگر از آن دست کسایی هستید که می‌خواهند وزن کم کنند، احتمالا برچسب‌های غذایی چسبیده بر روی بسته بندی مواد غذایی را بیشتر از فید فیس بوکتان می‌خوانید. اما اگر نمی‌دانید دقیقا رمزگشایی آنها را از کجا شروع کنید (یا حتی اگر فکر می‌کنید از برچسب‌های غذایی سردرمی‌آورید) فهرست زیر به شما کمک می‌کند بدانید دقیقا به دنبال چه چیزی باید بگردید.

 

واحد غذایی

شاید فکر کنید مهم‌ترین کار (یا شاید تنها کار لازم) نگاه کردن به برچسب غذایی است، اما این موضوع درست نیست. ۳۰۰ کالری همیشه ۳۰۰ کالری نیست، چراکه بر روی بسته بندی های مواد غذایی، میزان کالری برای واحد غذایی مشخصی قید شده است(مثلا برای ۱۰۰ گرم). برای همین بعضی وقت ها یک خوراکی که کم کالری به حساب می آید، می تواند در واقع ۶۰۰ یا حتی ۹۰۰ کالری پای شما تمام شود، چراکه شما به جای ۱۰۰ گرم از آن بسته ممکن است ۲۰۰ یا ۳۰۰ گرم آن را مصرف کنید.

 

کالری

کالری شاید اولین چیزی نباشد که به آن نگاه می‌کنید ولی اگر قصد دارید وزن‌ کم کنید خیلی مهم است مقدار کالری غذایی‌تان را پیگیری کنید. بدیهی است رقمی که نباید تا پایان روز از آن تجاوز کنید کاملا مختص خود شماست اما بطور کلی همیشه مواد کم کالری بخورید، پس اگر بین خوردن چند خوراکی گیر کردید، همیشه انتخاب خوراکی کم‌کالری‌تر امن‌تر است.

-برچسب-روی-بسته-های-خوراکی-توجه-کنید-1 به برچسب روی بسته های خوراکی توجه کنید

کالری از چربی

فقط مقدار کالری نیست که باید در نظر بگیرید. باید همینطور بررسی کنید چقدر کالری از چربی (چربی کامل، اشباع‌شده و ترانس) جذب می‌کنید. محصولاتی را انتخاب کنید که کمتر از ۱۰ گرم چربی در هر ۱۰۰ گرم، کمتر از ۳ گرم چربی‌های اشباع‌شده، و در حالت ایده‌آل بدون چربی‌های ترانس می باشند.

 

کربوهیدرات و پروتئین

این هم برای هر فردی فرق می‌کند اما اگر احیانا از افراد شجاعی هستید که رژیم کربوهیدرات فوق‌العاده کم و پروتئین زیاد را دنبال می‌کنید، واضح است که باید مطمئن شوید زندگی کم کربوهیدراتی را در برچسب‌های غذایی می‌بینید.

 

فیبر

اگر نمی‌خواهید زحمت پیگیری کربوهیدرات و پروتئین را به خودتان بدهید (یا حتی کلا بی‌خیال کربوهیدرات شده‌اید) هیچ نگران نباشید، چیزی دیگری به همان مهمی، یعنی فیبر وجود دارد. غذاهای پرفیبر شما را بیشتر سنگین نگه می‌دارند پس بطور کلی کمتر از آنها بخورید. سعی کنید محصولات با ۳ تا ۵ گرم فیبر در هر وعده غذایی را انتخاب کنید.

-برچسب-روی-بسته-های-خوراکی-توجه-کنید-2 به برچسب روی بسته های خوراکی توجه کنید

نمک

نمک می‌تواند کاری کند بدن آب از دست ندهد و رقم ترازو را خیلی بیشتر از چیزی که در واقع هست، بالا ببرد. اگر می‌خواهید از این موضوع اجتناب کنید، کمتر از ۱۲۰ میلی گرم نمک در هر ۱۰۰ گرم را در نظر بگیرید.

 

فهرست مواد تشکیل‌دهنده

در آخر، گوشه چشمی هم به فهرست مواد تشکیل‌دهنده داشته باشید. مواد تشکیل‌دهنده به ترتیب مقدار اقلام غذایی فهرست شده است؛ پس اگر قند، شربت ذرت، یا مواد مختلف ناسالم دیگری را دیدید که برچسب را پر کرده بودند، احتمالا چیزی را مصرف می‌کنید که مواد مغذی بسیار کمی دارد. اگرچه شاید کالری این ماده غذایی کم باشد اما ارزش غذایی زیادی از آن گیرتان نمی‌آید و شما را تقویت نمی‌کند و کمی بعد باز گرسنه می‌شوید و سراغ خوراکی دیگری می‌روید و کالری بیشتری می‌خورید.

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید