وقتی به زرده طلایی رنگ وسط تخم مرغ نگاه می کنید، حالا یا تخم مرغ آب پز، یا سرخ شده و یا عسلی، متوجه می شوید که رنگ زرده همیشه یکسان نیست. برخی زردتر است و برخی دیگر هم نزدیک به رنگ نارنجی است. سوال اینجاست که آیا رنگ های مختلف زرده تخم مرغ در ارزش غذایی آن ها تفاوتی ایجاد می کند؟

ماریون نستله (Nestle Marion)، نویسنده کتاب «چه چیزی بخورید» (What to eat) و پروفسور مطالعات مواد غذایی و سلامت جامعه، در دانشگاه نیویورک این طور بیان کرده است: «رنگ زرده تخم مرغ به طور مشخص میزان ارزش غذایی آن را نمایان نمی کند»

طیف رنگ زرده تخم مرغ بین رنگ های زرد روشن تا نارنجی پر رنگ قرار می گیرد. دکتر هیلاری شالو (Shallo Hillary) رئیس برنامه سلامت غذا در مرکز «اِگ نوتریشن»  (Egg Nutrition)می گوید: «زرده های پر رنگ تر بیشتر توسط مرغ های که در محیط آزاد هستند بدست می آید. مرغ های آزاد فرصت بهتری برای خوردن غذاهای رنگ دانه دار دارند و در بدن مرغ، رنگ دانه ها بعدا تبدیل به زرده می شوند».

ماریون نستله بیان می دارد که رنگ زرده بیشتر به خاطر «کاروتنویدز» (carotenoids) است که منظور رنگ دانه های طبیعی است که در برخی از گیاهان یافت می شود. برخی کروتنویدز ها مثل «بتا-کروتن» دارای ارزش های طبیعی است. برای مثال بدن ما بتا-کروتن ها را به ویتامین A تبدیل می کند. اما موضوع این است که زرده پر رنگ تر تنها نشان دهنده وجود کروتنویدز است و نه حضور بتا-کروتن در آنها. همچنین او می گوید: شاید کروتنویدزهای دیگری هم وجود داشته باشند که به مانند آنتی اکسیدان عمل می کنند و ارزش غذایی ضروری برای بدن نداشته باشند.

در حالی که میزان زردی در زرده تخم مرغ مشخصه ارزش غذایی نیست، شواهدی وجود دارد که مرغ هایی که در مراتع پرورش می یابند به طور کلی تخم مرغ های با ارزش غذایی بیشتر تولید می کنند. گرچه که از طرف دیگر ENC بیان می دارد: «تخم های تولید شده در محیط آزاد با تخم مرغ های که به صورت معمولی تولید می شوند در میزان ارزش غذایی و کلسترول، تفاوتی ندارند»

چند خط آخر یه کم قاطی پاتی و ضد و نقیض شد، نه ؟! عالَم پزشکی همینه دیگه!

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید