تا به حال شده است بخاطر میزان کافئینی که می‌نوشید احساس گناه کنید؟ شاید دوست دارید صبح‌ها یک فنجان چای دلچسب با بیسکوییت، یا فنجانی قهوه بنوشید تا کافئین موجود در آن در طول روز سرحال نگه‌تان دارد. در واقع شاید بین طول عمر و میزان کافئینی که وارد بدن می‌شود ارتباطی وجود داشته باشد و اینها فقط افکاری پوچ و واهی نباشد.

مطالعه‌ای که در همین هفته توسط دانشمندان دانشکده پزشکی استنفورد امریکا منتشر شد، دلیل طولانی‌تر شدن عمر افرادی که اغلب اوقات کافئین می‌نوشند را در مقایسه با افرادی که هیچ کافئینی مصرف نمی‌کنند، مورد بررسی قرار گرفت.

قبل از اینکه نگاهی عمیق‌تر به این مطالعه بیندازیم، باید به این نکته اشاره کنیم که نوشیدن بیش از حد کافئین می‌تواند نتیجه‌ای معکوس بر روی سلامتی داشته باشد – مخصوصاً اگر بعد از نهار مصرف شود. نوشیدن بیش از حد چای، قهوه و نوشیدنی‌های گاز‌دار می‌تواند احساس اضطراب و افسردگی را افزایش و کیفیت خواب را کاهش ‌دهد. همچنین دستورالعمل‌های مختلفی برای مصرف کافئین در زنان باردار وجود دارد.-و-چای-صبحانه-1 خوردن چای و قهوه در وعده صبحانه طول عمر را زیاد می‌کند

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد کافئین، التهاب ناشی از انسداد مواد شیمیایی در خون را کاهش می‌دهد. این موضوع بسیار اهمیت دارد چون التهاب مزمن با زوال عقل، انواع خاصی از سرطان و افسردگی مرتبط است. دیوید فورمن، سرپرست این پژوهش گفت: «۹۰ درصد از تمام بیماری‌های غیر مسری پیری با التهاب مزمن ارتباط دارند.»

این فقط خبری بزرگ برای قهوه‌خورها نیست، نتیجه‌ مشابهی برای افرادی که چای و نوشیدنی‌های گازدار کافئینی می‌نوشند نیز بدست آمده است.

«چیزی که همه‌ مردم می‌نوشند ـ و در واقع از نوشیدنش لذت می‌برند ـ مزیتی دارد که ما را شگفت‌زده کرده است. آنچه تحقیق ما نشان داد این است که بین مصرف کافئین و طول عمر رابطه مستقیمی وجود دارد

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید