بیایید واقع بین باشیم. داشتن زندگی سالم فقط محدود به پیاده‌روی و باشگاه نمی‌شود؛ تفکر مثبت در مورد رژیم غذایی‌تان هم اهمیت زیادی دارد. تفکر منفی و تمرکز بر روی غذاهایی که نباید بخورید هیچ نتیجه‌ای ندارد، خصوصاً وقتی سخن از کاهش وزن و سالم شدن به میان می‌آید. طی مطالعه‌ای اثبات شد کسانی که بدون توجه به وزن‌شان از یک رژیم سالم پیروی می‌کنند در مقایسه با کسانی که دائم نگران وزن خود هستند و بر روی غذاهایی که نباید مصرف کنند تمرکز می‌کنند، ولع کمتری برای خوردن غذا دارند.

پس چرا به جای قسم خوردن برای مصرف نکردن غذاهای مضر، بر روی اضافه کردن غذاهای سالم به رژیم غذایی‌تان تمرکز نکنید؟ در این‌ پست چند غذای خوشمزه (و مغذی) برای مصرف روزانه معرفی می‌کنیم.

 

سبزیجات

سبزیجات (به خصوص سبزیجات تیره رنگ) سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر هستند. برای صبحانه سبزیجات را به املت اضافه کنید، برای نهار به سالاد و برای شام در کنار غذای اصلی میل کنید. مطمئن شوید که هر روز از سبزیجات در رژیم غذایی‌تان استفاده می‌کنید. یک فنجان کلم پخته ۵۳.۳ گرم ویتامین C دارد یعنی حاوی بیش از ۵۰ درصد ویتامین C توصیه شده برای مصرف روزانه است و به سیستم ایمنی بدن برای فصولی که آنفولانزا شایع است کمک می‌کند.

 

-سالم-8 مواد غذایی که باید هر روز بخورید تا سالم بمانید

 

آجیل

مغزیجات حاوی آنتی اکسیدان (برای تقویت سیستم ایمنی بدن)، فیتوکمیکال (برای کاهش کلسترول)  و سطح بالایی از اسیدهای چرب امگا۳ (برای مبارزه با التهاب) هستند. آجیل همچنین از گرسنگی جلوگیری می‌کند و در نتیجه می‌تواند باعث کاهش وزن ‌شود. بادام، پادشاه آجیل‌ها است؛ سرشار از چربی اشباع نشده است که سطح کلسترول خوب را افزایش می‌دهد و به کاهش کلسترول بد کمک می‌کند.

 

-سالم-7 مواد غذایی که باید هر روز بخورید تا سالم بمانید

 

تخم مرغ

تخم مرغ منبع غنی از پروتئین است. کلسترول موجود در تخم مرغ هیچ ضرری ندارد و در واقع به بالا بردن سطح کلسترول خوب کمک می‌کند. یک عدد تخم مرغ ۶ گرم از پروتئین مورد نیاز روزانه بدن را تامین می‌کند.

 

-سالم-10 مواد غذایی که باید هر روز بخورید تا سالم بمانید

 

توت‌ها

توت‌ها منبع غنی از فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هستند و همچنین به کاهش استرس در طول روز کمک می‌کنند.

 

-سالم-1 مواد غذایی که باید هر روز بخورید تا سالم بمانید

 

حبوبات

مصرف حبوبات بهترین روش برای اضافه کردن پروتئین غیر حیوانی به رژیم غذایی‌ است. پروتئین و فیبر موجود در حبوبات به کاهش وزن و کنترل قند خون (برای ثبات خلق و خو) کمک می‌کنند. حبوبات غنی از منیزیم و پتاسیم (برای کاهش فشار خون) و آهن هستند.

 

-سالم-2 مواد غذایی که باید هر روز بخورید تا سالم بمانید

 

غذاهای تخمیر شده

غذاهای تخمیر شده مانند کلم ترش و ماست حاوی پروبیوتیک هستند که باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و کاهش التهابات می‌شوند. پروبیوتیک تاثیر مستقیمی بر هورمون‌هایی که مغز آزاد می‌کند دارد، مانند کورتیزول (هورمون استرس)، گرلین (هورمون گرسنگی) و سروتونین (هورمون خوشحالی).

 

-سالم-9 مواد غذایی که باید هر روز بخورید تا سالم بمانید

 

جو

جو سرشار از فیبر است و می‌تواند تا موقع نهار سیر نگه‌تان دارد. جو همچنین حاوی بتاگلوکان (فیبر نامحلول) است که به کاهش کلسترول کمک می‌کند.

 

-سالم-6 مواد غذایی که باید هر روز بخورید تا سالم بمانید

 

سیب

فیبر محلول و نامحلول موجود در سیب باعث کاهش احساس گرسنگی و در نتیجه باعث کاهش وزن می‌شود. فیبر محلول به کاهش کلسترول بد و منظم کردن حرکات روده کمک می‌کند.

 

-سالم-4 مواد غذایی که باید هر روز بخورید تا سالم بمانید

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید