می‌توان حشرات را جایگزین گوشت گاو کرد؟

به تازگی ایده «حشرات خوراکی» همهمه زیادی در محافل بین‌المللی به عنوان جایگزین برای مصرف گوشت قرمز و ماهی ایجاد کرده است. گزارشی در نشریه کشاوری و شیمی مواد غذایی آمده است که در آن بررسی شده است.که مواد مغذی – به‌خصوص آهن – موجود در ملخ و جیرجیرک و سایر حشرات چقدر با گوشت گاو قابل سنجیدن است. این گزارش نشان می دهد که حشرات واقعاً می‌توانند نیازهای غذایی ما را رفع کنند!

حشرات خوراکی شاید برای خیلی ها اشتها را کور کند، اما مدت‌های مدیدی است که در رژیم غذایی سنتی مناطق دیگر دنیا مثل آسیای شرقی وجود داشته‌اند و اکنون طبق گزارش سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل، این جور غذاها در حال حاضر در خانه بیش از ۲ میلیارد نفر پیدا می‌شوند! این گزارش همچنین اشاره کرده است که حدود ۱۹۰۰ گونه حشره به عنوان منبع غذایی در سطح جهان به ثبت رسیده است. اینکه آنها منبع پروتئینی هستند به خوبی ثابت شده است، اما اگر قرار باشد مردم دنیا حشره را جانشین گوشت کنند، این موجودات باید چیز بیشتری از پروتئین فراهم کنند. به خصوص آهن، که اغلب در رژیم‌های غیرگوشتی پیدا نمی‌شود و باعث کم خونی می‌شود که می‌تواند به پایین آمدن توان حاملگی و مشکلات دیگر منجر شود. با توجه به این نگرانی‌ها، یمسی لاتوند-دادا و همکارانش خواستند بفهمند خوردن حشرات رایج می‌تواند به یک وعده غذایی مناسب و کافی کمک کند یا نه.

-حشرات-را-جایگزین-گوشت-گاو-کرد؟ می‌توان حشرات را جایگزین گوشت گاو کرد؟

محققان ملخ‌ها، جیرجیرک‌ها، سوسک‌ها و کرم‌ها را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند و تخمین زدند اگر این حشرات خورده شوند از هر ماده غذایی چقدر جذب بدن می‌شود. طبق این آزمایش مشخص شد، حشرات دارای سطوح مختلفی از آهن، کلسیم، مس، منیزیم، منگنز و روی بودند. برای مثال جیرجیرک دارای سطح بالاتری از آهن نسبت به دیگر حشرات بودند. برخی مواد معدنی از جمله کلسیم، مس و روی موجود در ملخ‌ها، جیرجیرک‌ها و سوسک‌ها حتی راحت‌تر از مواد معدنی موجود در گوشت گاو جذب می شدند!

این نتایج، نظریه دانشمندان را حمایت می کند و نشان می دهد که خوردن حشرات می‌تواند بطور بالقوه کمک کند نیازهای غذایی جمعیت رو به رشد دنیا برطرف شود.

فکر کنم دیگر وقتشه خودتان را برای خوردن سوسک و جیرجیرک آماده کنید !!!

 

مقاله‎ای با عنوان “گوشت قرمز فرآوری شده، ریسک مرگ و میر را افزایش و پروتئین گیاهی، ریسک مرگ و میر را کاهش می دهد” در سایت فودیرو داشتیم. اگه دوست داشتید برید و بخونین.

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید