یک ماه پیش CDC قاعده پنج ثانیه را مهمل و مزخرف خواند و گفت غذایی که روی زمین می‌افتد «بی‌معطلی» باکتری به خودش می‌گیرد. البته این بحث همچنان داغ است چون به تازگی دکتری  گفته است: ذاتاً نباید نگران کف زمین و غذای روی زمین ریخته باشیم.

در یکی از ستون‌های نظرات شخصی در نیویورک تایمز، هارون کارول پزشک اطفال در دانشگاه ایندیانا نوشته است که چرا او همچنان غذایی را که کف آشپزخانه افتاده‌ است می‌خورد:

«تمرکز دائمی ما بر روی این تهدید خیلی وقت است که من را گیج کرده است. چرا ما انقدر نگران کف زمین هستیم؟ چیزهای خیلی خطرناک‌تری از این هم هست… هیچ بازه زمانی جادویی که مانع انتقال باکتری شود، وجود ندارد. ولی حتی با اینکه می‌دانم باکتری می‌تواند کمتر از پنج ثانیه خود را به مواد غذایی برساند، باز غذایی را که کف آشپزخونه‌ام افتاده است می‌خورم.»

-خوراکی-های-روی-زمین-افتاده-را-خورد-؟-2 می‎شود خوراکی‎های روی زمین افتاده را خورد ؟

کارول اضافه کرده است که بحث و معیار ما «نباید این باشد که آیا اصلا روی کف زمین باکتری وجود دارد یا نه» بلکه باید این باشد که «نسبت به سایر سطوح در خانه چقدر باکتری روی کف زمین هست.» کارول با اشاره به چندین تحقیق در تایید ادعایش اشاره می‌کند که مکان‌های خیلی کثیف‌تری نسبت به کف زمین (مثلا: دسته یخچال، پیشخوان آشپزخانه و اسفنج نزدیک سینک) در خانه وجود دارد. ما می‌توانیم غذای خود‌ را به راحتی با لمس این سطوح قبل از خوردن آن، آلوده کنیم. برای همین است که باید همیشه قبل از غذا خوردن دست‌مان را بشوریم.

کارل نوشته است: «مردم به دو شکل به اخباری از این دست واکنش نشان می‌دهند. یا در مورد همه چیز وسواس نشان می دهند و یا اینکه درک می‌کنند برای بیشتر ما، سیستم ایمنی‌مان به اندازه کافی قوی و سرسخت هست. ما بدون اینکه بدانیم، مدت‌ها است چیزهایی کثیف را لمس می‌کنیم و هیچ طوری‌مان هم نشده است.»

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید