نمک اساسا جادو می‌کند. نمک باعث می‌شود همه چیز طعمش بهتر شود. شکلات را به شکل حیرت‌آوری به طعمی باب دل تبدیل می‌کند. هم چنین باعث می‌شود نتوانیم در مقابل خوردن چیپس مقاوت کنیم. و یا اینکه، وقتی روی شیرینی‌ که می‌پزیم، خیلی کوچولو، نمک می‌پاشیم مزه اش را متفاوت می کند.

همه اینها به کنار، راستش وقتی بحث غیرآشپزی هم باشد، نمک خیلی مفید است. مثلا برای تمیزکاری!میگید نه؟ پس بهتره ادامه این پست را با دقت بخونید.

اول از همه، چند اصل پایه

قدیم‌ها خریدن نمک خیلی ساده بود. اما این روزها اوضاع فرق کرده است. به بخش ادویه فروشگاه مواد غذایی‌ که بروید چندین گونه نمک مختلف می‌بینید. اما نمک چه فرانسویی باشد چه ساده و قدیمی، به یک اندازه ضروری است. نمک که از یک اتم سدیم و یک اتم کلر تشکیل شده است، کمی بار الکترویکی دارد که باعث می‌شود خیلی جاذب آب شود. به همین دلیل است که نمک نگه‌دارنده خوبی برای فرایندهایی مثل ترشی انداختن و خشک کردن است. دلیل اینکه نمک نقطه انجماد آب را پایین می‌آورد و زمستان که می‌شود جلوی خانه‌تان نمک می‌پاشید هم همین کیفیت جذب‌کنندگی‌اش است.

اما اینها چه ارتباطی با تمیز کردن دارند؟ خوشحالیم که پرسیدید. در ادامه به خواص نمک اشاره می‌کنیم که باعث می‌شود حتما آن را در جعبه تمیزکاری خودتان داشته باشید.

-وسیله-ای-برای-تمیز-کردن-2 نمک، وسیله ای برای تمیز کردن !

۱. نمک ساینده است

اگه از نزدیک نگاهی به نمک بندازید می‌بینید که از کریستال‌های کوچکی ساخته شده. دانه‌های منحصربه‌فرد نمک دارای لبه‌های تیزی، خیلی شبیه به سمباده هستند و می‌توان از آنها برای زدودن لکه‌ها، خرده‌های غذا، پس‌مانده‌ها و سایر ته‌مانده‌های حال بهم زن استفاده کرد. از آنجایی که نمک چیزی است که می‌خوریم، می‌توانیم آن را بر روی سطوحی که با غذا در تماس است بکار ببریم.

نمک را با یک اسید (مثل سرکه) ترکیب کنید تا بتوانید تقریبا هر سطحی را بسابید و تمیز کنید. یا کمی نمک را با روغن زیتون یا روغن گیاهی ترکیب کنید تا آسیب‌های مایعات به مبلمان چوبی‌تان را بدون خشک کردن آنها بردارید.

 

۲. نمک جاذب است

اگر دیده باشید، اصولا در قصابی ها یک تخته برش چوبی وجود دارد که از نمک پوشیده شده است. این وسیله خیلی بین قصاب‌ها رایج است و دلیلی کاملا علمی هم پشت آن وجود دارد: نمک، مایعاتی را که به شکاف‌های تخته برش قصابی می‌روند جذب می‌کند. نتیجه؟ باکتری‌های بیماری‌زا هیچ جایی برای تکثیر ندارند.

خاصیت جذب‌کنندگی نمک به طرز جالبی برای تخته برش مفید است. نمک را بر روی لکه‌های تازه مایعات (مثل آب میوه) بپاشید تا مانع لک انداختن فرش یا لباس شوید. کمی نمک مرطوب توی کفش بدبوی‌تان بریزید، بگذارید کل شب آنجا باشد و صبح کفش‌تان را تر و تمیز تحویل بگیرید.

 

۳. نمک بهترین دوست اسید است

وقتی که نمک در اسیدی مانند آب لیمو یا سرکه حل می‌شود، اتم‌های سدیم و کلر از هم جدا شده و این ذرات باردار می‌توانند واکنش‌های شیمیایی قوی ایجاد کنند: نمک و سرکه می‌تواند سینک ظرفشویی را تمیز نگه دارد. ترکیب نمک و سرکه به شما کمک خواهد کرد اجاق‌تان را برق بندازید یا از شر زنگ‌زدگی روی هر سطحی خلاص شوید. لیمویی را قاچ کنید و در ظرفی بچلانید و به آن نمک اضافه کنید تا تخته برش‌های چوبی‌تان را کاملا تمیز کنید یا لوازم فولادی ضدزنگ‌تان را جلا بدهید.

خلاصه اینکه، نمک به تنهایی ساینده ملایم و موثری است؛ با سرکه یا آب لیمو هم که ترکیب شود دیگر باید حسابی مراقب بود!

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید