نوبتی هم که باشه نوبت یار من ، دوست قدیمی منه !

به راستی آیا مادر طبیعت دیگر می تواند چون چی پلت را آبستن شود؟

به راستی آیا آمدنش چیزی جز معجزه بود ؟

یادم می آید ده پانزده سال پیش که اول بار چی پلت چشم به جان گشود و هزاران چون من را واله و دلداده خود کرد، هر چی داشتیم و نداشتیم پول می کردیم و به پای خریدنش می ریختیم. از آن روزها سالها می گذره اما حس من و امثال من سر سوزنی تغییر نکرده.

امروز هم برای چند صدمین بار در زندگی به قصد خریدن چی پلت پای در سوپر مارکت نزدیک خانه گذاشتم. هزار تومنی را از جیب بیرون کشیدم و فی الفور خریدم و زدم بیرون و سمت خانه سرازیر شدم.  اول نیت کردم که به کنج اتاق بخزم و تک خوری کنم اما دلم نیومد. پس ناچار یک دانه خواهر و یک دانه برادر را صدا زدم و سه تایی نشستیم پایش. چه بسته بندی ناز و خوشگلی. ترکیب رنگ سفید و بنفش با یک طراحی زیبا. در یک کلام عالی!

بازش کردیم و رفتیم سراغ اصل مطلب.تکه های چی پلت با آن شکل و شمایل بامزه و غریبش و با آن رنگ اشتها برانگیز سفید به سمت زردی سیب زمینی، روی هم افتاده بودند و برای خورده شدن لحظه شماری می کردند.نمی دانم این شکل و فرم طبقه طبقه اش از کجا آمده و فلسفه اش چیست اما با نمک و خواستنی است.

-پلت-2 نوبتی هم که باشه نوبت چی پلتِ!

خلاصه اولی را در دهان گذاشتم . واااای واااای وااای ، چه مزه نابی. ترد و ترش و خوشمزه. همه آن چیزی که یک خوراکی باید باشد!. در دهان که می گذاشتی آب میشد و هنوز اولی را نخورده بودی دستت به برداشتن دومی و سومی و … می رفت. ترکیبی از ته طعم سیب زمینی که با سرکه و نمک ترش شده بود. یه چیز خاص که نمیشه تشریحش کرد و فقط باید بسنده کرد به اینکه ” این لا مصب چیه که انقدر خوشمزست ”

تنها چیز بدش این بود که به طرفـه العینی تمام شد و رفت. شاید خیال کنید این حسی که من دارم یک حس شخصی و دیگرون اصلا چی پلتی نیستند اما باور کنید دور و بر خودم گشتم و ندیدم کسی را که هال هوله خور باشه و چی پلت دوست نداشته باشه.البت بی شک کسانی هستند که میلی بهش نداشته باشند.

ممکنه که بعضی ها که رژیم غذایی خاصی را دنبال می کنند و از خوردن خوردنی های موسوم به هله هوله پرهیز می کنند، به بنده براق شوند که ” پدر آمرزیده آخر چرا انقدر سنگ چی پلت را به سینه می زنی؟، تبلیغ نکنید آخر این جور چیزها را، ضرر دارد، چاق می کند ، چله می سازد “. حقیقت امر این است که کارشناسی در حوزه غذا اساسا کار  بنده نیست و نظراتی که عنوان می شود بیشتر برآمده از حس و سلیقه است و فقط طعم و مزه ملاک قرار می گیرد. برای همین ، اینکه ضرر دارد یا ندارد را واقعا اهلش در فضای مربوطه اش می بایست بگویند.

برای من نویسنده در فودیرو که طعم را می کاود یک چیز در مورد چی پلت محرز است و آن این است که والله بالله خوشمزه است و جدا در میان اسنک های ایرانی یکی از خوشمزه ترین هاست .اصلا ساخته شده است برای اینکه تعدادی را دور هم جمع کند یا خوراکی حین تماشای فیلم یا فوتبال باشد.

اصلا ساخته شده است برای اینکه دیوانه وار خورده شود !

نویسنده

و من محمد دولت زاده، همانکه می نویسد اندر احوالات خوراکی ها تا چنگ بزند مزه ها و طعم ها را و روایت کند مکاشفات و مشاهدات خود را؛ تا بلکه مخاطبش را به قواره یک نوک قاشق روشن سازد. همانکه عهد کرده است، سخنی نراند که خوانندگانش گویند " شرم باد این جوانک را"

یک دیدگاه بنویسید