وقتی که موضوع رژیم غذایی، تغذیه و پیامدهای سلامتی مرتبط با آن به میان می‌آید، صدهزار نفر نظر خود را در مورد چیزهایی که باید خورد و نباید خورد، بیان می کنند و واقعا نظرات قاطی پاطی می شود. برای همین، فهمیدن اینکه چه چیزهایی را باید خورد تقریبا غیرممکن است. اما «بهترین زمان خوردن» را می‌شود فهمید و خیلی بر سرش اختلاف نیست. جالب اینجاست که یکی از بهترین راه ها برای بیرون آمدن از چرخه بدغذایی هم، همین مدیریت زمان های خوردن است.

چرا زمان مهم است؟

در واقع بدن ما ساعتی درونی دارد که از ریتم ۲۴ ساعته پیروی می‌کند. این ریتم در طول شبانه‌روز کند و تند می‌شود تا الگوی روزانه ما را شکل دهد. برای همین هم است که حتی جمعه هم ساعت ۶ صبح از خواب بیدار می‌شوید؛ چون زمان عادی بیدار شدن شما در هفته این ساعت است. این ساعت درونی نه فقط زمان خوابیدن و بیدار شدن بلکه زمان غذا خوردن ما را هم تنظیم می‌کند.

سه یا شش وعده

قبل از اینکه به سراغ زمان هایی برویم که باید غذا بخوریم، باید اول مشخص کنیم چند بار در روز باید غذا خورد. در حال حاضر روشی برای کاهش وزن وجود دارد که خوردن شش وعده غذایی کم در روز را پیشنهاد می‌کند. یعنی به جای سه وعده غذایی در روز، هر ۲٫۵ تا ۳ ساعت یکبار چیزی بخوریم. اما طبق تحقیقات، افزایش تعداد وعده غذایی منجر به کاهش وزن آنچنانی نمی‌شود. همینطور شواهد روشنی وجود ندارد که خوردن سه وعده غذایی در روز بهتر است. پس تعداد وعده‌ای را انتخاب کنید که مناسب شما است.

-ساعتی-از-روز-باید-غذا-خورد؟‌-2 چه ساعتی از روز باید غذا خورد؟‌

صبحانه

همه ما می‌دانیم که صبحانه وعده غذایی بی‌نهایت مهمی است، خصوصا هنگامی که موضوع کاهش وزن و ورزش کردن در میان باشد. نتایج تحقیقی نشان می دهد که کسانی که فعالیتی ندارند و هم چنین کسانی که قبل از ورزش، صبحانه می‌خورند اضافه وزن پیدا می‌کنند؛ این  در حالی است که کسانی که بعد از ورزش صبحانه می‌خورد اضافه وزن پیدا نمی‌کنند. هیچ زمان عالی و کاملا مناسبی برای خوردن صبحانه وجود ندارد اما به توصیه وزارت کشاورزی آمریکا بهتر است صبحانه بین ۵ تا ۱۰ صبح خورده شود.

میان وعده صبح یا بعدازظهر

بحث‌های زیادی در مورد مزایای «میان وعده» صبح، صورت گرفته است. تحقیقی مطرح کرده «میان وعده» مانع کاهش وزن برای زنان چاق پس از دوران یائسگی می‌شود. اما همین تحقیق و تحقیقات دیگر دریافتند که میان وعده فرصتی برای افزایش مصرف میوه، سبزیجات و غذاهای پرفیبر است. همچنین مقاله‌ای عنوان کرده است کودکانی که میان وعده‌هایی مانند سبزیجات و پنیر می‌خوردند تا ۷۲ درصد کالری کمتری نسبت به کودکانی جذب می‌کنند که میان وعده‌ای مانند چیپس و تنقلات دارند.

-ساعتی-از-روز-باید-غذا-خورد؟‌-3 چه ساعتی از روز باید غذا خورد؟‌

نهار

هنگامی که بحث کاهش وزن یا حفظ وزن در میان باشد، هرچه نهار زودتر خورده شود بهتر است.

شام

زمان خوردن شام به زمان خوابیدن شما بستگی دارد. پیشنهاد می‌شود همیشه سه ساعت قبل از خوابیدن شام‌تان را خورده باشید تا زمان کافی برای گوارش آن فراهم باشد. خوابیدن با شکم پر به واکنش اسید معده منجر می‌شود.

بدون فکر غذا نخورید

بهترین کار این است که بدون فکر غذا نخورید. غذا خوردن بدون فکر یعنی اینکه غذای‌تان را با حواس‌پرتی بخورید مثلا هنگام غذا خوردن تلویزیون روشن باشد یا سرتان به گوشی‌تان باشد. یکی از دلایل پرخوری همین بدون فکر غذا خوردن است.

-ساعتی-از-روز-باید-غذا-خورد؟‌-2-1 چه ساعتی از روز باید غذا خورد؟‌

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید