دانه های کنجد شاید خیلی کوچک باشند اما خواص مفید بسیاری برای سلامت انسان ها در خود نهفته دارند. از جمله تامین چربی های خوب و موردنیاز بدن که این روزها برای مقاومت در برابر بسیاری از بیماری های رایج قرن بیست و یکم به آن ها نیازمندیم . آدم ها این چربی ها را از منابع مختلف غذایی می توانند خود تامین کنند اما همه میدانیم که روغن های گیاهی بسیار سالم تر از روغن های حیوانی هستند. در میان خود روغن های گیاهی نیز برخی سالم تر و مفید ترند. من امروز بنا دارم که درباره یکی از این روغن های گیاهی که اتفاقا این روزها طرفدارانش رو به افزایش هستند برای شما بگویم؛ روغن کنجد.

روغن کنجد که از دانه های کنجد استخراج می شود از جمله روغن های گیاهی است که در میان مردم دنیا کمتر شناخته شده است؛گرچه که یکی از سالم ترین انواع روغن های گیاهی است. دانه های کنجد در دو نوع سفید و سیاه وجود دارند که البته دانه های کنجد سیاه از نظر مواد مغذی غنی تر هستند. به گفته تاریخ نویسان سال های بسیاری است که در آشپزی از روغن کنجد درکشورهای آفریقایی و آسیایی بویژه چین، ژاپن و هند استفاده می شود و خود کنجد بیش از ۵۰۰۰ سال سابقه کشت دارد. علاوه براین روغن کنجد به دلیل خواص شگفت انگیزی که دارد برای مصارف دارویی در طب سنتی و ماساژ درمانی قرن هاست که مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این خواص شگفت انگیز روغن کنجد می توان به تاثیرش بر سلامت پوست و مو، افزایش تراکم و رشد استخوان ها، کاهش فشار خون و افزایش سلامت قلب و عروق اشاره کرد.

foodiro-04 فواید کنجد و روغن کنجد

حالا برای درک بهتر شگفت انگیزی روغن کنجد کمی دقیقتر و ریزبینانه تر در مورد خواص بی نظیر آن با شما حرف می زنم.

سرشار از پروتئین: یکی از مهمترین ویژگی های روغن کنجد، میزان قابل توجه پروتئین در آن است. به گفته متخصصان ۲۰ درصد از ساختار دانه های کنجد را پروتئین می سازد.

جلوگیری از ابتلا به دیابت و کاهش فشار خون: دانه های کنجد شامل منیزیم و پتاسیم است. تحقیقات اخیر نشان داده است که پتاسیم موجود در روغن کنجد در کاهش ابتلا به بیماری فشار خون بسیار خوب عمل می کند. همچنین باعث کاهش چشمگیر خطر ابتلا به دیابت در افراد مستعد به این بیماری می شود.

مانع از افزایش کلسترول: دانه های کنجد به دلیل داشتن ماده ای به نام فیتوسترول (phytosterols)، تولید کلسترول را متوقف می کنند. برای همین معمولا مصرف روغن کنجد به کسانی که کلسترول بالایی دارند شدیدا پیشنهاد می شود.

کمک به هضم بهتر غذا : وجود فیبر در مواد غذایی به دستگاه گوارش برای انجام مسئولیتش بسیار کمک می کند. فیبر موجود در روغن کنجد نیز روند هضم غذای شما را بهبود می بخشد.

دوست امروز و فردای پوست شما: روغن کنجد حاوی زینک  (Zinc) است. زینک از جمله مواد مغذی است که به ترمیم پوست و حفظ جوانی پوست شما کمک بسزایی می کند. علاوه بر این در جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست نیز موثر است.

همراه مناسبی برای قلب: روغن کنجد به قلب شما در حفظ سلامتی عروق آن کمک بسیاری می کند.

foodiro-05 فواید کنجد و روغن کنجد

استرس تان را به روغن کنجد بسپارید: دانه های کنجد شامل مواد از بین برنده استرس از جمله منیزیم و کلسیم می باشد. همچنین روغن کنجد حاوی ویتامین های آرام بخش تیامین و تریپتوفان  (Thiamin and Tryptophan)است (این دو ماده به بدن در تولید سروتونین (هورمون شادی) کمک بسیاری می کنند) که در کاهش درد، بهبود خلق وخو و کمک به عمیق خوابیدن افراد نقش مهمی را بازی می کنند. لازم به ذکر است که امروز می دانیم این همان ویژگی روغن کنجد است که به خاطر آن سال ها از آن در طب سنتی کشورهای آسیایی از جمله هند برای ماساژهای درمانی و به عنوان آرامش بخش استفاده می شده است.

منبعی غنی از آهن: دانه های کنجد سیاه سرشار از آهن هستند و به افرادی که مبتلا به کم خونی هستند مصرف روغن کنجد دانه سیاه شدیدا توصیه می شود.

foodiro-03 فواید کنجد و روغن کنجد

محافظ شما در برابر اشعات: این روزها که همه ما در  محاصره انواع و اقسام اشعه ها قرار داریم، روغن کنجد به بدن شما کمک می کند تا از بروز آسیب های ژنتیکی حاصل از تحت تاثیر قرارگرفتن این امواج، جلوگیری شود.

هوای کوچولوی شما را دارد: ماساژ کودک با روغن کنجد به بهبود خواب او کمک می کند.به گفته متخصصان سلامت کودک ماساژ کودک با روغن کنجد به طور منظم به بهبود فرآیند رشد وی کمک می کند.همچنین مالیدن این روغن از خارش های پوستی کودک که از مصرف پوشک ناشی می شود، جلوگیری می کند.

foodiro-02 فواید کنجد و روغن کنجد

سلامت بهداشت دهان و دندان شما را تضمین می کند: از جمله آثار قرقره کردن روغن کنجد، سفیدی دندان ها و از بین رفتن پلاک های دندان است. به طور کلی وجود کلسیم در روغن کنجد به سلامت دندان ها و استخوان ها کمک بسیاری می کند چراکه که جذب کلسیم موجود در روغن کنجد بسیار بالاست.

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید