در پست قبلی به ۵ راهکار از ۱۰ راهکار مفید برای تهیه و آماده سازی وعده هایی غذایی مورد نیاز در طول هفته اشاره کردیم. امروز هم می خواهیم ۵ مورد دیگر اشاره کنیم و پرونده این پست را ببندیم. امیدوارم با خواندن این پست و به کار بستن راهکارهایی که در ادامه می آید، در طول هفته کلی وقت اضافه به دست بیاورید و از این وقت ها نهایت استفاده و لذت را ببرید.

۶-آماده سازی مواد غذایی حاوی پروتئین

تهیه مواد غذایی حاوی پروتئین روشی عالی برای پس اندازکردن است. روش های بسیاری نیز برای طبخ آنها وجود دارد. گوشت هایی که می خواهید در طول هفته مصرف کنید را در آرام پز بپزید تا برای اضافه کردن به سوپ، ساندویچ و همبرگر از آنها استفاده کنید. اگر هم علاقه ای به خوردن گوشت ندارید می توانید کمی تخم مرغ و حبوبات آب پزکنید و در طول هفته برای تهیه ی ساندویچ و سالاد بکار ببرید.-هفته-6 ۱۰ راهکار برای از قبل تهیه کردن وعده های غذایی هفته( قسمت دوم)

 

۷-سبزیجات خود را خرد کنید و تفت دهید

آیا تا کنون در طول هفته برایتان پیش آمده کشوی سبزیجات یخچال را باز کنید و سبزیجات تازه ای که خریداری کرده بودید، زرد و خراب ببینید؟ به محض اینکه تهیه ی غذای هفتگی را آغاز کنید هرگز با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد.

تمام سبزیجاتی که می خواهید در طول هفته به صورت خام مصرف کنید، بشویید و خرد کنید: هویج، کرفس و فلفل دلمه را می توان به راحتی نگهداری کرد، اما ممکن است بخواهید برش هایی از خیار را یک روز قبل از مصرف آماده کنید. می توانید آنها را برش دهید و در محفظه ای پلاستیکی نگهداری کنید. همچنین سبزیجات خود را تفت دهید و در طول هفته از آنها در سالاد ، ساندویچ ، سوپ، املت و غذاهای خود استفاده کنید. سبزیجاتی که می توان آنها را تفت داد و به مدت چند روز نگهداری کرد شامل سیب زمینی، کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، مارچوبه، قارچ، فلفل دلمه ای و سبزیجاتی از این قبیل هستند.-هفته-7 ۱۰ راهکار برای از قبل تهیه کردن وعده های غذایی هفته( قسمت دوم)

 

۸-اجازه دهید تا آرام پز غذای شما را آماده کند

آرام پزها نعمتی الهی برای آماده کردن شام در طول هفته هستند. اما تصور اینکه وقتی از سر کار آمده اید مجبور باشید به گوشت خام دست بزنید، تهوع آور است. می توانید از این ترفند استفاده کنید: تمام موادی که برای پخت یک غذا در آرام پز نیاز است را در محفظه ای پلاستیکی آماده کنید. یک شب قبل از استفاده آن را از فریزر بیرون بیاورید و صبح روزی که میخواهید سر کار بروید به سادگی آن را در آرام پز قرار دهید، تا وقتی به خانه بر می گردید، از غذایی که آماده شده است  لذت ببرید.

 

۹-صبحانه ی خود را آماده کنید

آماده کردن غذا فقط مختص ناهار و شام نیست! صبحانه های زیادی هست که می توان آنها را از قبل آماده کرد. احتمالا زمان کمی دارید که علاوه بر تهیه نهار و شام هفتگی صبحانه ای سالم هم برای خودتان درست کنید. می توانید جو، عدس، تخم مرغ، لوبیا (و یا هر سه!) را بپزید و در فریزر قرار دهید، سپس قبل از مصرف در مایکروفر بگذراید و پیش از اینکه با شتاب از خانه خارج شوید صبحانه ی سالم‌تان را میل کنید.

طالبی، هندوانه و خربزه را می توانید قاچ کنید و در ظرفی بزرگ در یخچال برای مصرف یک هفته نگه دارید. اگر یک کاسه سیب، توت یا انگور شسته شده را در ظرفی پلاستیکی از قبل آماده کرده باشید، صبح، قبل از بیرون رفتن میل بیشتری به خوردن میوه خواهید داشت.-هفته-8 ۱۰ راهکار برای از قبل تهیه کردن وعده های غذایی هفته( قسمت دوم)

 

۱۰-تنقلات هفتگی را خودتان آماده و کمی پس انداز کنید

به جای خرید جداگانه ی تنقلاتی از قبیل چیپس، کلوچه، کوکی و بیسکوییت، آنها را فله ای خریداری کنید و در بسته بندی های کوچک در ظروف قابل بازیافت یا ظروف قابل استفاده ی مجدد قرار دهید تا در هر وعده مقدار معینی از این تنقلات را مصرف کنید. بدین طریق هم به محیط زیست کمک کرده­اید و هم با پرخوری نکردن مقداری پول پس انداز می­کنید. همچنین وقتی عجله دارید، می­توانید یک بسته از آنها را برای زمانیکه بیرون از خانه احساس گرسنگی می کنید، با خودتان ببرید.

-هفته-64 ۱۰ راهکار برای از قبل تهیه کردن وعده های غذایی هفته( قسمت دوم)

کارها را آسان تر کنید

اختصاص دادن زمان اندکی برای تهیه کردن غذای هفتگی در پایان هر هفته، این امکان را به شما می دهد تا در طول یک هفته ی کاری پر مشغله، زمان بسیاری را برای خود ذخیره کنید. می توانید به راحتی پول و کالری ذخیره کنید، و خیلی زود متوجه خواهید شد که چه غذاهای از پیش تهیه شده ای را بیشتر دوست دارید. بنابراین غذای هفتگی خود را آماده کنید و از آن لذت ببرید!

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید