استرس، احساس همراه و همیشگی همه ما در عصر صنعتی است. همه ما در طول روز و هفته با استرس درگیر هستیم و به دلایل بسیارِ کاری و شخصی، همیشه خود را در حالتی از داشتن استرس می بینیم. امروز می خواهیم به خوراکی هایی اشاره کنیم که هنگام استرس می تواند شما را تسکین دهد و آرام سازد.

 

۱-بلغور جو دو سر با انواع توت و گردو

این ماده‌های غذایی مثل سه بمب متلاشی کننده استرس عمل می‌کنند. ناتاشا آسپن اسکای، مشاور سلامت و تغذیه می‌گوید: «جو به دلیل داشتن ویتامین های گروه B به ثبات خلق و خو کمک می‌کند. انواع توت‌ها میزان مناسبی ویتامین C را فراهم می‌کنند و استرس را از بین می‌برند. گردو نیز به خاطر داشتن امگا۳ حس سرخوشی را افزایش می‌دهد»-استرس-8 ۱۸ ماده غذایی که هنگام استرس باید خورد(سری 1)

۲-بیسکوییت سبوس دار با کره آجیلی

نیکی استراور، متخصص تغذیه و موسس NAO، می‌گوید: «مواقعی که استرس بر من غلبه می‌کند از این میان وعده استفاده می‌کنم. بیسکوئیت‌های سبوس‌دار، غنی از کربوهیدرات‌های پیچیده هستند و به ثبات قند خون کمک می‌کنند. کره‌های آجیلی، حاوی پروتئین و چربی‌های سالم هستند که قند خون را متعادل می‌کنند. میزان قند خون ثابت، ارتباط مستقیمی با حالت روحی‌تان دارد. کاهش قند خون بر سطح انرژی، خلق و خو و توانایی مقابله با استرس تاثیر به‌سزایی دارد»-استرس-3 ۱۸ ماده غذایی که هنگام استرس باید خورد(سری 1)

۳-سبزیجات و پنیر

پنیر استرس را کاهش می‌دهد. وقتی نشانه‌های جسمی یا روحی استرس داریم، سیستم عصبی بدن بسیار خسته می‌شود، که همین امر باعث تزریق تنش بیشتر به بدنمان می‌شود. کلسیم موجود در پنیر باعث آرامش و بهبود عملکرد سیستم عصبی می‌شود. مصرف پنیر همراه با سبزیجات حاوی فیبر نامحلول، مثل کلم بروکلی و گل کلم، هضم غذا را به حداکثر می‌رسانند. هضم بهتر، کمک می‌کند تا مواد مغذی مهم جذب بدن شده و سوخت مورد نیاز برای تامین انرژی روزانه فراهم شود.-استرس-4 ۱۸ ماده غذایی که هنگام استرس باید خورد(سری 1)

۴-آب جوش و لیمو

آندریا مارس، مربی تغذیه می‌گوید: «هنگامی که می‌دانید روز پر استرسی در پیش دارید، صبحتان را با یک نوشیدنی سم‌زدا آغاز کنید. آب، روده‌ها را تحریک می‌کند تا مواد زائد بدنتان را خارج کنند. اضافه کردن لیمو به آب، اسید مورد نیاز بدن را تامین می‌کند و کمک می‌کند تا روز جدید را سرحال و هوشیار آغاز کنید»-استرس-5 ۱۸ ماده غذایی که هنگام استرس باید خورد(سری 1)۵-ماهی قزل آلا با برنج قهوه‌ای

ماهی‌های چرب حاوی سطوح بالایی از اسیدهای چرب امگا۳ هستند، که قلب را از بیماری‌های ناشی از استرس مصون می دارند. اسیدهای چرب موجود در ماهی قزل آلا وحشی، ماهی خالدار، ماهی ساردین حالات روحی را تنظیم می‌کند و سطح سلامت مغز را افزایش می‌دهد. برنج قهوه‌ای حاوی کربوهیدرات پیچیده است که سطح سروتونین ـ هورمونی که مسئول آرام نگه داشتن‌تان است ـ را بسیار افزایش می‌دهد.-استرس-1 ۱۸ ماده غذایی که هنگام استرس باید خورد(سری 1)

۶-شکلات سیاه

وقتی برای یک جلسه مهم آماده می‌شوید یا مجبورید کاری با مدت زمان محدود انجام دهید، یک بسته شکلات بخورید. شکلات کمک می‌کند تا اندورفین ـ مواد شیمیایی که مسئول احساس خوب هستند ـ در مغز آزاد شود، و فشار خون را نیز کاهش می‌دهد. میان وعده‌هایی را انتخاب کنید که ۷۰ درصد یا بیشتر کاکائو داشته باشند، زیرا میزان کاکائو بیشتر به معنای سطح بیشتری از آنتی اکسیدان، اندورفین، و سروتونین است.-استرس-6 ۱۸ ماده غذایی که هنگام استرس باید خورد(سری 1)

۷-بادام هندی

این آجیل حاوی منیزیم و تریپتوفان است که مسئول احساس سرخوشی هستند. بادام هندی «روی» مورد نیاز روزانه بدن را تامین و به تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان استرس کمک می‌کند.-استرس-7 ۱۸ ماده غذایی که هنگام استرس باید خورد(سری 1)

۸-چای سبز یا چای بابونه

اگر ترفندهای کلاس یوگا کارآمد نبوده، بهتر است این بار چای سبز بدون کافئین یا چای بابونه را امتحان کنید. هر دو چای دارای خواصی هستند که سطح استرس و اضطراب را پایین می‌آورند، اما چای سبز حاوی تیانین اسید آمینه است و به تقویت آرامش اعصاب کمک می‌کند.-استرس-2 ۱۸ ماده غذایی که هنگام استرس باید خورد(سری 1)

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید