متاسفانه، اطلاعات غلط بسیاری در مورد تغذیه در اینترنت منتشر می‌شود. یکی از این موضوع‌های رایج، بهترین زمان و چگونه خوردن میوه است. در ادامه ۵ مورد از این تصورات غلط همراه با حقایقی در مورد آن‌ها را برایتان آورده‌ایم.

 

افسانه شماره ۱:  همیشه با معده خالی میوه بخورید

به نظر می‌رسد این تصور غلط از ادعای یک آشپز سنگاپوری سرچشمه گرفته و منتشر شده است. این افسانه ادعا می‌کند که خوردن میوه با غذا باعث نفخ، اسهال، کند شدن عمل هضم، ته نشینی و تخمیر غذا در معده می‌شود.

ساختار معده اسیدی و به گونه‌ای است که باکتری در آن رشد نمی‌کند، پس امکان ندارد که غذا در آن بماند و خراب شود. درست است که فیبر موجود در میوه‌ها باعث کند شدن هضم غذا می‌شود اما به اندازه‌ای نیست که مشکلی برای بدن ایجاد کند، و اگر هم اینگونه باشد می‌تواند زمان بیشتری شما را سیر نگه دارد، پس اساسا چیز بدی نیست.

 

-زمان-میوه-خوردن-1 ۵ افسانه و حقیقت در مورد بهترین زمان میوه خوردن

 

افسانه شماره ۲: خوردن میوه قبل و بعد از غذا، ارزش غذایی میوه را کم می‌کند

این افسانه هم مانند مورد قبلی ادعا می‌کند که میوه را باید با معده خالی خورد تا تمام مواد مغذی آن جذب بدن شود. اما حقیقت این است که فرقی نمی‌کند چه زمانی میوه می خورید، روده کوچک طوری طراحی شده است تا تمام مواد مغذی غذاها را جذب بدن کند.

 

-زمان-میوه-خوردن-4 ۵ افسانه و حقیقت در مورد بهترین زمان میوه خوردن

 

افسانه شماره ۳ : اگر دیابت دارید باید میوه را یکی دو ساعت قبل یا بعد از غذا بخورید

این نظریه ادعا می‌کند افراد مبتلا به دیابت اغلب مشکل گوارشی دارند، پس باید میوه را به نحوی بخورند که باعث بهبود هضم غذا شود. اما مطالعات نشان می‌دهد بیماران دیابتی بهتر است میوه را همراه با غذا یا میان وعده‌هایی که میزان فیبر، پروتئین و چربی بالایی دارند، مصرف کنند.

 

-زمان-میوه-خوردن-2 ۵ افسانه و حقیقت در مورد بهترین زمان میوه خوردن

 

افسانه شماره ۴ : بعدازظهر بهترین زمان خوردن میوه است

ادعا شده است سوخت و ساز بدن در بعدازظهرها کندتر است و خوردن میوه و غذاهای حاوی قند منجر به افزایش سطح قند خون و «بیدار کردن» دستگاه گوارش می‌شود. اما حقیقت این است که دستگاه گوارش در تمام ساعات شبانه روز بیدار است و به محض اینکه غذا را لمس کند کارش را شروع می‌کند.

 

-زمان-میوه-خوردن-15 ۵ افسانه و حقیقت در مورد بهترین زمان میوه خوردن

 

افسانه شماره ۵ : از ساعت ۲ بعدازظهر به بعد نباید میوه خورد

این نظریه نقطه مقابل نظریه قبلی است و معتقد است خوردن میوه یا هر کربوهیدرات دیگری پس از ساعت ۲ بعدازظهر قند خون را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود بدن زمان کافی برای ایجاد ثبات قبل از خواب نداشته باشد و در نتیجه منجر به چاقی می‌شود.

سوخت و ساز بدن در هنگام خواب کمتر می‌شود، اما به میزانی نیست که سوزاندن کالری را به طور کلی متوقف کند و به جای آن چربی ذخیره کند. شواهدی وجود ندارد که خوردن میوه در ساعات معینی از روز باعث اضافه وزن می‌شود، ولی افراد بسیاری با خوردن میوه و سبزیجات زیاد در طول روز لاغرتر شده‌اند.

حقیقت این است که در هر ساعتی از شبانه روز و در هر وعده‌ غذایی می‌توان میوه خورد. میوه‌ها بسیار مغذی هستند و حتی می‌توانند باعث کاهش وزن شوند.

 

-زمان-میوه-خوردن-3 ۵ افسانه و حقیقت در مورد بهترین زمان میوه خوردن

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید