در سال ۲۰۱۵، امریکایی‌ها بیش از ۱۱ میلیارد دلار برای سفید کردن دندان صرف کردند که از این مبلغ ۱.۴ میلیارد مربوط به محصولات سفید کننده دندان در خانه بود. اگر می‌خواهید دندان‌های سفیدی داشته باشید اما از مواد شیمیایی هم استفاده نکنید، می توانید از این مواد طبیعی و بی‌خطر که در ادامه برایتان آورده ایم، بهره ببرید.

 

چه چیزی باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شود؟

دلایل متعددی باعث می‌شود دندان‌ها درخشش و سفیدی‌شان را از دست بدهند، از جمله: مصرف برخی غذاها که موجب تغییر رنگ قسمت بیرونی مینا دندان می‌شوند، تشکیل پلاک بر روی دندان، فرسوده شدن و از بین رفتن مینای دندان و آشکار شدن عاج دندان که به طور طبیعی رنگی زرد و بافتی استخوانی دارد و در زیر مینای دندان نهفته است.

بهتر است که زودتر برویم سراغ مواد سفید کننده دندان…

 

۱. روغن نارگیل

برخلاف دهان‌شویه‌های شیمیایی، روغن نارگیل منجر به آسیب و فرسایش مینای دندان نمی‌شود. روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک است. اسید لوریک التهاب لثه را کاهش می‌دهد و باکتری‌هایی که منجر به ایجاد پلاک و نهایتاً زرد شدن دندان می‌شوند را از بین می‌برد. متاسفانه، هنوز هیچ مطالعه‌ای ثابت نکرده است که روغن دندان‌ها را سفید می‌کند، اما افراد بسیاری ادعا کردند دندان‌هایشان بعد از شستشوی منظم با روغن سفید و براق‌تر شد.

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به مدت ۲۰-۱۵ دقیقه در دهان و بین دندان‌ها بگردانید. روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است پس باید کمی صبر کنید تا ذوب شود. پس از شستشو روغن را در سطل یا کاسه توالت تف کنید چون به حالت جامد اولیه‌اش برمی‌گردد و باعث مسدود شدن لوله‌ها می‌شود.

 

-کردن-دندان‌-6 ۷ راه ساده برای سفید کردن دندان‌ها با مواد طبیعی

 

۲. جوش شیرین

جوش شیرین خاصیت سفید کنندگی دارد و در خمیردندان‌های تجاری هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. خمیردندان‌های حاوی جوش شیرین تاثیر بیشتری در محو کردن لکه‌های زرد دندان دارد. جوش شیرین لکه‌های سطحی روی دندان را از بین می‌برد و با ایجاد محیطی قلیایی در دهان از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند.

یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با ۲ قاشق چای خوری آب مخلوط کرده و با مسواک به دندان‌هایتان بکشید.

 

-کردن-دندان‌-7 ۷ راه ساده برای سفید کردن دندان‌ها با مواد طبیعی

 

۳. پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)

بسیاری از محصولات سفیدکننده دندان حاوی آب اکسیژنه هستند. متاسفانه مطالعه‌ای وجود ندارد که اثبات کند آب اکسیژنه به تنهایی سبب سفید شدن دندان‌‌ها می‌شود، اما مطالعاتی هم نشان دادند اگر ۲ بار در روز از خمیر دندان‌های حاوی آب اکسیژنه و جوش شیرین استفاده شود، پس از ۶ هفته دندان‌ها ۶۲٪ سفیدتر می‌شوند.

غلظت بالای آب اکسیژنه باعث تحریک لثه و حساسیت دندان می‌شود و دوز‌ بالا ممکن است سرطان‌زا باشد. پس، آب اکسیژنه ۱.۵٪ یا ۳٪ را از داروخانه خریداری کنید و غلظت آن را با نسبتی مساوی از آب کم کنید. برای ساخت خمیر دندان خانگی می‌توانید ۲ قاشق چای خوری آب اکسیژنه را با ۱ قاشق چای خوری جوش شیرین مخلوط کنید و به آرامی به دندان‌هایتان بکشید. استفاده از این خمیر دندان را محدود به چند روز در هفته کنید چون استفاده بیش از حد ممکن است مینای دندان را ضعیف کند.

 

-کردن-دندان‌-8 ۷ راه ساده برای سفید کردن دندان‌ها با مواد طبیعی

 

۴. سرکه سیب

اسید اَستیک، ماده اصلی فعال در سرکه، خاصیت آنتی باکتریال دارد و باعث سفید و تمیز کردن دندان‌ها می‌شود، اما ممکن است دندان‌ها را نرم کند و باعث فرسایش مینای دندان شود، پس سرکه سیب را با آب رقیق کنید و در فواصل و مدت زمان محدود استفاده کنید و پس از آن دهانتان را با آب بشویید.

 

-کردن-دندان‌-5 ۷ راه ساده برای سفید کردن دندان‌ها با مواد طبیعی

 

۵. میوه‌ها و سبزیجات

جویدن میوه و سبزیجات ترد و خام پلاک‌های دندان را می‌تراشد و از بین می‌برد. مطالعات نشان می‌دهد توت فرنگی و آناناس به سفید کردن دندان‌ها کمک می‌کنند.

توت فرنگی: خمیر دندانی از توت فرنگی و جوش شیرین می‌تواند به سفید کردن و از بین بردن لکه‌های دندان کمک ‌کند.

آناناس: مطالعه‌ای نشان داد خمیر دندان‌های حاوی بروملین -آنزیم موجود در آناناس- تاثیر چشمگیری در از بین بردن لکه‌های دندان‌ها دارد.

 

-کردن-دندان‌-4 ۷ راه ساده برای سفید کردن دندان‌ها با مواد طبیعی

 

۶. جلوگیری از لکه‌های دندان قبل از ظاهر شدنشان

با افزایش سن دندان‌ها به طور طبیعی زرد می‌شوند، اما راه‌هایی هم برای جلوگیری از لکه‌های دندان وجود دارد. مثل:

مصرف غذاهای غنی از کلسیم‌ مانند شیر، پنیر و کلم بروکلی، اجتناب از مصرف سیگار و تنباکو، محدود کردن شکر در رژیم غذایی (زیرا باعث رشد باکتری و در نتیجه ایجاد پلاک و التهاب لثه می‌شوند)، محدود کردن زمان تماس دندان‌ها با غذاها و نوشیدنی‌های رنگی مانند قهوه، نوشابه، انواع توت‌های تیره (برای جلوگیری از تماس مستقیم با دندان، از نی استفاده کنید و پس از مصرف این مواد مسواک بزنید)

 

-کردن-دندان‌-2 ۷ راه ساده برای سفید کردن دندان‌ها با مواد طبیعی

 

۷. اهمیت مسواک و نخ دندان را دست کم نگیرید

درست است که تغییر رنگ دندان‌ها می‌تواند ناشی از افزایش سن باشد، اما دلیل عمده آن تشکیل پلاک است. استفاده منظم از مسواک و نخ دندان باکتری‌های دهان و دندان را کاهش می‌دهد و از تشکیل پلاک جلوگیری می‌کند، خمیردندان لکه‌های دندان را از بین می‌برد و نخ دندان باکتری‌هایی که منجر به تشکیل پلاک می‌شوند را حذف می‌کند.

 

-کردن-دندان‌-1 ۷ راه ساده برای سفید کردن دندان‌ها با مواد طبیعی

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید