قند در تمام مواد غذایی وجود دارد؛ نان، کیک‌، نوشابه، ماست، آب میوه‌های به ظاهر طبیعی، اسموتی و حتی ترشی. بنابراین کاهش مصرف شکر می‌تواند یک عمل چالش برانگیز باشد. به گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، افراد بالغ باید مصرف قند را به حداکثر ۱۲ قاشق چای خوری شکر در روز محدود کنند. بسیاری از افراد بالغ امریکایی بیش از آنچه که فکرش را می‌کنند شکر مصرف می‌کنند، زیرا همانطور که گفتیم شکر در تمام مواد غذایی وجود دارد. بنابراین، باید حواستان به میزان کلی شکری که طول روز مصرف می‌کنید باشد.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۳ نشان داد که اعتیاد به شکر و تاثیر آن بر سیستم عصبی بسیار بیشتر از قهوه است. بنابراین درحالی که «اعتیاد به قند» می‌تواند یک موضوع مورد بحث در میان کارشناسان باشد، شواهدی وجود دارد که اثبات می‌کند خوردن غذاهای شیرین ما را ترغیب به مصرف بیشتر قند می‌کند. این ۹ مورد نشان می‌دهد که آیا شما به مصرف قند اعتیاد دارید یا نه.

 

با ولع بسیار کربوهیدرات مصرف می‌کنید

کربوهیدرات در بدن به قند تبدیل می‌شود. هوس زیاد در مصرف مواد غذاهایی حاوی کربوهیدرات مانند ماکارونی، چوب شور، یا نان ممکن است نشان دهنده‌ ولع مصرف قند باشد و نه هوس مصرف کربوهیدرات.

 

-به-قند-و-شکر-5 ۹ روش برای تشخیص اعتیاد به قند

 

در تمام طول روز احساس خستگی می‌کنید

عوامل مختلفی می‌توانند دلیل خستگی باشند. مصرف بیش از حد قند به این معناست که احتمالا به اندازه کافی پروتئین بدون چربی و فیبر مصرف نمی‌کنید – هر دو آن‌ها به حفظ و تامین ذخایر انرژی در طول روز بسیار کمک می‌کنند. اگر متوجه شدید که همیشه در طول روز برای افزایش انرژی‌تان نیاز به مصرف قند دارید و بدون آن احساس خستگی می‌کنید، ممکن است بیش از حد به قند وابسته شده باشید.

 

-به-قند-و-شکر-1 ۹ روش برای تشخیص اعتیاد به قند

 

نمی‌توانید هوس مصرف قند را در خود خاموش کنید

شیرینی، تنقلات شور و تمام غذاهای فرآوری‌شده طوری طراحی شده‌اند که نتوانید در برابر مصرف آن‌ها مقاومت کنید. مهم نیست که تا چه اندازه قند می‌خورید، اگر نمی‌توانید مصرف مواد شیرین را کنترل کنید، بدون شک به قند اعتیاد پیدا کرده‌اید.

 

-به-قند-و-شکر-6 ۹ روش برای تشخیص اعتیاد به قند

 

مصرف مداوم محصولات فاقد چربی

محصولات بدون چربی چه ارتباطی با اعتیاد به قند دارند؟ متخصصان تغذیه معتقدند وقتی شرکتی چربی را از محصولاتش حذف می‌کند، به این دلیل که حذف چربی باعث بی‌مزه شدن خوراکی‌ها می‌شود، شکر زیاد را جایگزین آن می‌کند. پس اگر به قند اعتیاد دارید و یا قصد دارید مصرف قند را کنترل کنید، مصرف محصولات پر چرب گزینه‌ی بهتری برای این کار است.

 

-به-قند-و-شکر-7 ۹ روش برای تشخیص اعتیاد به قند

 

بعد از مصرف قند خلق و خویتان بهتر می‌شود

اگر بعد از مصرف میان وعده‌های شیرین خلق و خویتان بهتر می‌شود، می‌تواند نشانه‌ی اعتیاد به قند باشد. استرس و غذا خوردن‌ احساسی می‌تواند این اعتیاد را تشدید کند. پس اگر برای به دست آوردن آرامش یا خوشحالی نیاز به خوردن یک تکه شکلات دارید، به فکر تکنیک‌های دیگر مدیریت استرس باشید تا به این شکل، مصرف قند اضافی را هم کاهش دهید.

 

-به-قند-و-شکر-2 ۹ روش برای تشخیص اعتیاد به قند

 

غذاهای شیرین برایتان آنقدرها هم شیرین نیست

هنگامی که جوانه‌های چشایی‌ به طور مداوم با غذاهای شیرین در ارتباط باشند، مقاومت جوانه‌های چشایی به قند زیاد می‌شود و به مرور زمان طعم شیرین مواد قندی به میزان قابل توجهی کمتر احساس می‌شود. پس اگر توانایی‌تان در تشخیص میزان شیرین بودن مواد غذایی کاهش یافته است، نشانه‌ای از اعتیاد به قند در شما وجود دارد.

 

-به-قند-و-شکر-8 ۹ روش برای تشخیص اعتیاد به قند

 

آشپزخانه‌تان پر از تنقلات شیرین است

پر بودن آشپزخانه‌ از تنقلات شیرین و خوشمزه، هشداری برای اعتیاد به قند است. دور کردن تنقلات وسوسه انگیز از خود و مصرف آن‌ها بیرون از خانه، یکی از بهترین راه‌های کاهش مصرف بیش از حد قند است.

 

-به-قند-و-شکر-9 ۹ روش برای تشخیص اعتیاد به قند

 

وقتی مصرف قند را کاهش می‌دهید سردرد می‌گیرید

دقیقاً مثل سردرد کافئینی بعد از حذف قهوه، کاهش مصرف قند هم می‌تواند منجر به سردرد، نوسانات خلقی و حتی اضطراب شود. اگر برای جلوگیری از سردرد و دیگر علائم ترک قند مواد قندی مصرف می‌کنید، به این معنی است که بیش از آنچه که تصورش را می‌کنید به قند اعتیاد دارید.

 

-به-قند-و-شکر-91 ۹ روش برای تشخیص اعتیاد به قند

 

مشکلات مرتبط با حافظه دارید

درست است که اکثر افراد مشکلات جزئی حافظه دارند، اما اگر با مشکلات حافظه‌ آشکاری مواجه هستید، بهتر است نگاهی به مقدار قند مصرفی روزانه‌تان بیندازید. مصرف بیش از حد شکر، میزان پروتئین‌ها در مغز را کاهش می‌دهد که با حافظه و حساسیت‌های عصبی در ارتباط هستند. علاوه بر این، مصرف بیش از حد شکر در دراز مدت ممکن است به زوال عقل یا آلزایمر در سنین پیری منجر شود. بدیهی است که هرگونه مشکل حاد حافظه که باعث نگرانی‌تان ‌شود، ممکن است نشانه‌های یک بیماری جدی باشد و باید با پزشک معالج در میان گذاشته شود.

 

-به-قند-و-شکر-911 ۹ روش برای تشخیص اعتیاد به قند

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید