اگر عاشق سبزیجات سرخ شده با لبه‌های زرد مایل به قرمزِ کلم بروکسل و سیب‌زمینی شیرین و هویج هستید، این پست را حتما بخونید تا مطمئن شوید که می‌دانید چه اشتباهاتی را نباید مرتکب شوید تا سبزیجات سرخ شده ی خوش رنگ و بویی داشته باشید.

 

۱. پختن سبزیجات با روغن کم (یا خیلی زیاد)

عنصر کلیدی در فرایند سرخ کردن سبزیجات، روغن است. اگر به اندازه استفاده نکنید سبزیجات خشک می‌شود. اگر هم خیلی استفاده کنید سبزیجات زیادی چرب و چیلی می‌شود.

نکته: به سبزیجات آنقدر روغن بدهید که کاملا سرپوشیده شوند ولی نه آنقدر زیاد که در استخری از روغن شنا کنند. به عنوان یک قاعده کلی، از یک قاشق غذاخوری روغن برای هر ۴۵۰ گرم سبزی استفاده کنید.

 

۲. برش ندادن سبزیجات به قطعات هم اندازه

خیلی مهم است که چطور سبزیجات‌تان را برش می‌دهید. وقتی برش به اندازه‌های مختلف باشد، سبزیجات بطور مساوی نمی‌پزند. قطعات کوچک‌تر زودتر پخته شده و پتانسیل بیشتری برای سوختن دارند، درحالی که قطعات بزرگتر بخوبی پخته نمی‌شوند.

نکته: برای اطمینان از پخت یکسان، سبزیجات را به قطعات تقریبا یکسان برش بدهید. بین ۲٫۵ تا ۵ سانتی متر نقطه خوبی برای شروع است.

5-اشتباه-هنگام-سرخ-کردن-سبزیجات-1 5 اشتباه هنگام سرخ کردن سبزیجات

۳. فراموش کردن پشت و رو کردن سبزیجات هنگام پختن

سرخ کردن، روی اجاق گذاشتن به امان خدا و فراموش کن نیست. اگر فراموش کنید که سبزیجات را بچرخانید و پشت و رو کنید، به طور یکنواخت پخته نمی‌شوند و یک طرف‌شان کاملا قهوه‌ای می‌شود (یا می‌سوزد)، درحالی که طرف دیگر هیچ رنگی به خود نگرفته است.

نکته: حداقل یک‌بار، هرچند بهتر است دو بار، سبزیجات را دور تابه بچرخانید و پشت و رو کنید. به این شکل سبزیجات سرخ کرده‌ای خواهید داشت که کاملا قهوه‌ای روشن شده و بطور مساوی پخته اند.

 

۴. پختن سبزیجات در دمای خیلی کم

با اینکه درجه حرارت کم اجاق در نهایت سبزیجات را می‌پزد، اما آنقدر نیست که سبزیجات را قهوه‌ای خوش رنگ، تُرد و سرخ شده، کند.

نکته: سرخ کردن سبزیجات به گرمای زیادی نیاز دارد. به عنوان یک قاعده کلی سرخ کردن را در دمای ۲۰۰ تا ۲۳۰ درجه سانتی گراد انجام بدهید. این درجه حرارت سبزی را هم ترد و هم مغزپخت می‌کند.

5-اشتباه-هنگام-سرخ-کردن-سبزیجات-3 5 اشتباه هنگام سرخ کردن سبزیجات

۵. پر کردن بیش از حد تابه

می‌دانم، دل‌تان می‌خواهد تا جایی که راه دارد تابه را از سبزیجات پر کنید. ولی وقتی که تابه پر از سبزیجات روی شعله می‌رود، سبزیجات به یکدیگر فشار می‌آورند یا بدتر از آن دو لایه تشکیل می‌دهند و به جای سرخ شدن بخارپز می‌شوند. سبزیجات هنگام پختن رطوبت پس می‌دهند و وقتی که خیلی نزدیک هم باشند نتیجه کار سبزیجاتی خیس است.

نکته: برای رسیدن به سبزیجات قهوه‌ای خوش رنگ و ترد و کامل سرخ شده، کمی فضا برای نفس کشیدن به آنها بدهید. سبزیجات را در یک لایه کنار هم بچینید و تابه را بیش از حد پر نکنید.

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید